ادویه‌ جات مخصوص آشپزی

ادویه‌ جات مخصوص آشپزی یکی از اصلی و ضروری ترین مواد در پخت و پز محسوب می شوند. هر غذایی حداقل با یک یا دو ادویه، طعم دار می‌شود. حال تصور کنید اگر غذا بی عطر و طعم باشد! خوردنش واقعا غیرقابل تصور است.

حتما این را می دانید که طعم ادویه ها با هم فرق می کند. یکی طعمی شیرین دارد، یکی خوشبوست و یکی تند و تیز است. باید ببینید چه غذایی می خواهید درست کنید، آن وقت باید ادویه های آن را هم شناسایی کرده و در پختن آن غذا استفاده کنید. هر کشوری غذاهای مخصوص به خودش را دارد. هر کدام از غذاها هم با ادویه یا ادویه های مناسبی طعم دار می شوند.این را هم بایستی اضافه نمود که هر ادویه ای خواص منحصر به فرد خود را دارد که نباید از قدرت آن در بدن قافل شد.

 اگر از ادویه‌ها و موارد استفاده‌شان در غذاهای ایرانی اطلاعات کافی ندارید، جدول زیر تا حدودی به شما کمک خواهد کرد تا غذاها را با بهترین عطر و طعم تهیه نمایید.

ادویه‌جات مخصوص آشپزی

 نام غذا  ترکیبات ادویه 
 ادویه پلو مخلوط گل سرخ، گل محمدی، زیره، دارچین، میخک و هل
 ادویه آبگوشت زرد چوبه، دارچین، فلفل سیاه، جوز هندی، بادیان، میخک
 ادویه ترشی مخلوط و لیته نعنا خشک، گلپر، تخم گشنیز، تخم سیاه دانه، زیره سیاه و سبز، کاری، زردچوبه
 ادویه ترشی بادمجان گلپر، زردچوبه
 ادویه ماست و خیار فلفل سیاه، نعناخشک،ریحان، مرزه، ترخان خشک، و پودر گل سرخ
 ادویه فلافل زیره سبز، کاری، زنجبیل،فلفل قرمز، گشنیز و شنبلیله
 ادویه کوکو سبزی پودر گل محمدی، کاری، دارچین، فلفل سیاه
 هویچ پلو، کلم پلو و لوبیا پلو ادویه پلویی و مقداری دارچین
  مرغ و ماهی زعفران، زنجبیل، برگ بو، و پودر سیر
 کباب تابه ای فلفل سیاه، پودر لیمو عمانی، زردچوبه و سماق
 گوشت جوز هندی
 سوپ پودر اویشن، و یک یا دو عدد برگ بو
 قیمه پلو دارچین، زیره سبز، پودر گل محمدی
خیلی ها با سلیقه خودشان و یا طبق فرهنگ و محلی که در آن زندگی می کنند، ادویه های مختلفی را استفاده می کنند ولی ترکیب اصلی و سنتی ادویه جات در غذاهای اصلی ایرانی اینها هستند و حالا خیلی ها این ترکیبات را استفاده نمی کنند بحث دیگری دارد و بعضی از غذاها هم هستند که در فرهنگ سنتی ایرانی نبودند و چند سالی هست که وارد شدند پس ادویه آن ها هم ایرانی نیست مثل خوراک های مرغ که اصلیت آن ها هندی هست مثل درست کردن کاری مرغ یا خورش کاری یا خورش گراماسالا و .. یا کنتاکی ها و پیتزا و لازانیا و .. که ایرانی نیستند. بجز این ها زردچوبه تقریبا در تمام غذاهای ایرانی استفاده می شود و یا برای پختن گوشت یا مرغ ایرانی ها از زردچوبه استفاده می کنند.
نکته: نکته مهمی هم که در استفاده از ادویه جات باید در نظر بگیرید و چیزی که خیلی مهم هست این است که برای اینکه عطر ادویه جات بیرون بزند موقع پخت غذا، باید حتماً آن ها را به مدت چند ثانیه در روغن تفت بدهید. مثلاً وقتی دارید مایه لوبیا پلو درست می کنید، پیازها که تفت داده شدند، ادویه ها را اضافه کرده و ۲-۳ ثانیه تفت بدهید و بعد باقی مواد را اضافه کنید. این کار باعث می شود عطر ادویه دو برابر شود و اسانس ها کاملا آزاد شوند. یا برای وقتی که قرار هست غذاها را آب پز کنید بهتر است از ادویه‌های پودر نشده استفاده شود مثلاً برای غذاهای گوشتی از هل یا دارچین درسته استفاده کنید که عطر بهتری به غذا می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه